56624-2020 - PlaneringSverige-Malmö: Konsulttjänster för projektledning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare tillstånd till programmet Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 20/00202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt Tillstånd ansvarar för programmets tillståndsprocess och för att utföra den i enlighet med beslutad strategi. Erhållande av erforderliga tillstånd är en aktivitet på programmets kritiska linje och behöver bemannas med en projektledare för att stärka det systematiska arbetet och samordningen inom projektet.
Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling enligt Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen