566241-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Programvara för nätverk, Internet och intranät
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter- installation, produkter med tillbehör samt tillhörande tjänster
Referensnummer: 506565
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Roslagsvatten håller på att modernisera sin OT-miljö för att kunna möta upp framtidens digitaliserings- och säkerhetskrav samt att kunna stödja teknikinnovationer som IoT, maskininlärning och digitala tvillingar. Samtidigt ska operativa problem med drifttid och underhåll integreras med IT. Roslagsvatten kommer därför att bygga upp en virtualiserad Datacenter-infrastruktur i en inhyrd hall.
Upphandlingen omfattar installationstjänster för efterfrågade produkter och konfiguration av ett HCI datacenter inklusive den nätverksutrustning som behövs för att ansluta denna HCI-lösning mot befintlig OT-miljö och nyetablerade ISP-anslutningar. I detta åtagande ingår även service- och supportavtal och utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen