566355-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Förvaltning av anläggning och datordrift
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och förvaltning av fordonsförvaltningssystem
Referensnummer: ABT23/0310-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Transitio upphandlar drift och förvaltning för sitt Framtida Fordonsförvaltningssystem. Systemet kommer att ha upp till två hundra samtida användare. Upphandlingen inkluderar transport av systemet till driftplats, installation, driftsättning och acceptanstestning, drift och förvaltning av systemet under tio år, tillhandahållande av första linjens support, samt konfigurering och implementering av nödvändiga fysiska och elektroniska säkerhetsåtgärder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
AB Transitio (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Drift och förvaltning av fordonsförvaltningssystem.
Om AB Transitio
AB Transitio ägs av tjugo regioner (alla utom Gotland) och anskaffar, finansierar och förvaltar spårfordon åt sina ägare. Syftet är främst att optimera ägarnas fordonskostnader samt säkerställa en hög kvalitet och kompetens inom områdena anskaffning, förvaltning och underhåll. AB Transitio är icke vinstdrivande och lyder under LUF och offentlighetsprincipen.
Bakgrund
AB Transitio har på uppdrag av deras ägare upphandlat ett nytt IT-system för drift och förvaltning av tåg, spårvagnar och små färjor. Detta nya system kallas Framtida Fordonsförvaltningssystem (FFS). Systemet kommer att innehålla information om flera tusen fordon med tillhörande komponenter och kommer att ha upp till två hundra samtida användare spridda över hela Sverige.
Det nya systemet ska levereras av Trimble Rail. Leveransen omfattar leverans av hårdvara och mjukvara samt konfigurering, implementering och driftsättning av det nya systemet vid Trimbles kontor i Danderyd. Trimble Rail ska också lämna andra linjens stöd till systemet under en period på minst tio år.
Omfattning
Upphandlingen omfattar:
Transport av systemet från Trimbles kontor i Danderyd till den valda driftplatsen
Installation, driftsättning och acceptanstestning av systemet i den nya driftplatsen (tillsammans med Trimble och Transitio)
Drift och förvaltning av systemet i tio år
Första linjens stöd till systemanvändare
Konfigurering och implementering av nödvändiga fysiska och elektroniska skyddsåtgärder omkring systemet
AB Transitio kan under upphandlingen eller avtalets giltighetsperiod komma att kräva att säkerhetsskyddsavtal tecknas och att säkerhetsprövning ska genomföras med relevanta delar av leverantörens ledning samt av berörd personal.