566366-2019 - ResultatSverige-ÖREBRO: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Skafferiavtal Örebro kommun
Referensnummer: Ks 454/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Skafferiavtal med artiklar för små beställare i behov av delade förpackningar, t.ex. caféer, avdelningar på vårdboenden, gruppboenden etc.
Örebro kommun, org.nr. 212000-1967, bjuder härmed in er att lämna anbud gällande beställning via webbutik för konsumentförpackade livsmedel med leverans till beställande enhet, samt för köp i fysisk butik.
Inköp av konsumentförpackade livsmedel uppskattas till cirka 3 000 000 kronor, inga volymer garanteras dock under avtalsperioden. Bedömningen i dagsläget är att Örebro kommun på sikt kommer att vara i behov av cirka 300 leveranser per vecka. Leveranser sker till verksamheter i Örebro stad - landsbygdens områden är här undantagna. Antalet verksamheter som nyttjar tjänsten är inte konstant utan kommer att förändras över tid. Framförallt kommer avtalet inte att vara på den förväntade nivån från start, varken i fråga om antal leveranser eller varuvärdet, utan kommer enligt våra bedömningar att öka successivt.
Välkommen med ert anbud!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Inköp av konsumentförpackade livsmedel uppskattas till cirka 3 000 000 kronor, inga volymer garanteras dock under avtalsperioden. Bedömningen i dagsläget är att Örebro kommun på sikt kommer att vara i behov av cirka 300 leveranser per vecka. Leveranser sker till verksamheter i Örebro stad - landsbygdens områden är här undantagna. Antalet verksamheter som nyttjar tjänsten är inte konstant utan kommer att förändras över tid. Framförallt kommer avtalet inte att vara på den förväntade nivån från start, varken i fråga om antal leveranser eller varuvärdet, utan kommer enligt våra bedömningar att öka successivt. Leverantören förbinder sig att leverera utifrån beställarens behov.
Avtalet gäller i 4 år från tidigast 2020-01-10. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Den upphandlande myndigheten äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 6 månaders varsel.