Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel och portföljhantering 2021
Referensnummer: 2021-184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Region Kalmar län, Region Kronoberg, Region Blekinge samt Region Hallands beräknade behov av elenergi (ca 107 GWh/år) enligt bilagor och avser elhandel och portföljförvaltning.
Uppdragets omfattning framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen