566506-2022 - ÄndringSverige-Eslöv: Telekommunikationstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Etablering och tillhandahållande av Bredbandsnät (2022)
Referensnummer: KS.2022.0266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Eslövs kommun avser att låta bygga ut infrastrukturen för bredband i områden som inte bedöms kunna erhålla statligt bredbandsstöd från Post- och Telestyrelsen alternativt kunna byggas ut med kommersiella krafter.
Genom denna upphandling inbjuder Eslövs kommun leverantör att få del av finansiering genom att inkomma med anbud på etablering och tillhandahållande av infrastruktur för bredbandskommunikation enligt villkoren i detta Förfrågningsunderlag.