56651-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Tjänster avseende fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnare för exploatörsdrivna detaljplaner
Referensnummer: KSUH20/*
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Planeringsenheten svarar bland annat för kommunens detaljplaneverksamhet. Enheten ska under 2020 arbeta enligt en ny modell för att möjliggöra exploatörsdrivna detaljplaneprocesser. Detta innebär att exploatören själv tar fram planhandlingar medan kommunens projektorganisation sköter myndighetsutövningen i de olika detaljplaneprojekten samt kravställer och granskar detaljplanehandlingar och utredningar. En viktig funktion i den nya modellen är rollen som samordnare, vilket denna upphandling avser.
Samordnaren ansvarar för att säkerställa att planförslaget uppfyller lagkraven, att de kommunala behoven som uttryckts i kravspecifikationen för det enskilda projektet uppfylls och att detaljplanehandlingar inklusive erforderliga utredningar håller god kvalitet. Samordnaren ska överlämna kommunens mallar, kravspecifikation, kommunala måldokument, policys och annat underlag som exploatören behöver för att kunna ta fram de handlingar och utredningar som krävs
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen