Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhåll för ProCapita verksamhetssystem
Referensnummer: 1/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlsborgs kommun avser att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering med meddelande om förhandsinsyn ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet ProCapita.
Innan avtalet tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2022-10-21.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72253200 Stödtjänster för system, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avseende support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Procapita. Avtalstid är 6+2+2 år.