566597-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Trosa: Kartframställning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mättekniskatjänster
Referensnummer: KS 2023/90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71354000 Kartframställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Trosa kommun avser i denna upphandling att teckna avtal för mättekniska tjänster. Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av service, hantering av kartdatabas, samt ajourhållning av kommunens VA-nät och primärkarta. Målsättningen är att teckna avtal med ett (1) företag för tjänsten. Uppdraget kommer att sysselsätta olika typer av personalkategorier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71354000 Kartframställning, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trosa kommun avser i denna upphandling att teckna avtal för mättekniska tjänster. Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av service, hantering av kartdatabas, samt ajourhållning av kommunens VA-nät och primärkarta. Målsättningen är att teckna avtal med ett (1) företag för tjänsten. Uppdraget kommer att sysselsätta olika typer av personalkategorier.
Beräknat värde för avtalet är ca 12 000 000 SEK