566651-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-programvara – Tid- och projekthanteringssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTid- och projekthanteringssystem
BeskrivningKristianstads kommun avser upphandla ett digitalt system för tid och projekthantering som ska stödja både daglig och tillfällig användning av systemet i fält och på kontor. Systemet ska vara användarvänligt, tillgängligt på tydlig svenska, fungera för användare med låg digital vana och erbjuda funktionalitet som personlig anpassning, favoriter, GPS-kartfunktion, fotodokumentation, tidrapportering, och hantering av resurser. Det ska finnas stöd för olika användarroller (systemadministratör, projektledare och yrkespersonal) med tillhörande behörigheter. Systemet ska även kunna hantera fakturaunderlag, attestfunktion samt kommunal kontosträng. Målet är att få en smidig, effektiv och korrekt tidsredovisning för alla parter. Systemet bör vara uppbyggt utifrån ett arbetsorder-perspektiv vilket medför en tydlig och mer affärsmässig uppföljning där kostnader enkelt kan identifieras. När en arbetsorder skapas är en målsättning att få en tydlig uppföljning för drift- och arbetsledare och beställningen debiteras direkt med rätt kostnad. Det blir även tydligt i redovisningen då arbetsordern kopplas till transaktionstexten.
Intern identifierareTN 2024/3078
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48517000 IT-programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48331000 Programvara för projektledning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningTid- och projekthanteringssystem
Intern identifierareTid- och projekthanteringssystem