566747-2022 - ResultatSverige-Östersund: Handledning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medarbetarhandledning
Referensnummer: Af-2021/0095 8273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80590000 Handledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar handledning i grupp för Arbetsförmedlingens medarbetare. Medarbetarhandledning, leds av en psykolog i ett regelbundet återkommande forum. Där ges möjlighet till reflektion tillsammans med kollegor av samma eller skiftande yrkestillhörighet. Medarbetarhandledning är ett sätt att få perspektiv på arbetet, att kontinuerligt utveckla sig själv, sina kunskaper och verktyg och att stärka sig själv i sin professionella roll. Handledning kan hjälpa till med bemötande och förhållningssätt i olika situationer och balansera det emotionella med det professionella.
I det nya avtalet som tecknas för respektive avtalsområde, ska Arbetsförmedlingen kunna beställa leveransen både lokalt och digitalt. Takvolym per område inklusive förlängningar (sammanlagt 4 år). Region Nord: 1 500 000 sek, Region mitt: 3 000 000 sek och Region syd: 3 000 000 sek.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79633000 Personalutveckling, 85312300 Vägledning och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande krav ställs på samtliga konsulter i uppdraget. Ha relevant grundutbildning samt handledningsvana. Det innebär att vara Legitimerad psykolog och ha dokumenterad erfarenhet av handledning minst 60 timmar fördelat på minst 3 uppdrag varav minst ett uppdrag på distans. Senaste yrkeserfarenheten av handledning får ej vara äldre än 3 år. Dokumenterad erfarenhet av att arbeta professionellt med människor som i sin yrkesroll har arbetsuppgifter och arbetssituationer som kan vara starkt psykiskt påfrestande. Till exempel möta människor i kris/trauma, att fatta beslut under press där också etiska dilemman ingår.