Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad fastighetsskötsel Kunskaps- och omsorgshus
Referensnummer: UPH-2018-0072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av fastighetsdrift, dvs. tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll i Lejonfastigheters fastighetsbestånd, område 1. Område 1 avser merparten fastigheterna inom fastighetstyperna skola, förskola och omsorg, samt fastigheter för sport såsom idrottshallar och fastigheter inom kultur såsom kulturhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 340 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen