2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av bevakningstjänster m.m.
Beskrivning: Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud avseende bevakningstjänster m.m.
Intern identifierare: KS/2024:204
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs i enlighet med 19 kap i lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Förfarandet genomförs på följande sätt: 1. Upphandlingsdokumentet annonseras 2. Anbud inkommer från intresserade företag 3. Prövning av kvalificeringskrav och anbud 4. Ev. förhandling med anbudsgivarna 5. Ev. justeringar av anbud 6. Utvärdering av slutliga anbud 7. Tilldelningsbeslut 8. Avtal tecknas.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del