566869-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Söderköping: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter för större och mindre projekt
Referensnummer: UH-2023-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Söderköpings kommun upphandlar ramavtal för kommunens samlade behov av tekniska konsulttjänster för större och mindre projekt, över ramavtalets tid.
Kommunen avser att teckna ramavtal med tre (3) anbudsgivare per anbudsområde. Varje anbudsområde utgör en separat del av upphandlingen, vilket innebär att anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett eller fler anbudsområden. Varje anbudsområde representerar också ett teknikområde, där specifika kompetenser/resurser för det aktuella teknikområdet ska offereras.
Avtal garanterar inte uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arkitektur
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalen är uppdelade i anbudsområden enligt tabell nedan:
Teknikområde/anbudsområde Bedömd volym
1 Arkitektur 2 500 000 - 2 800 000 kr
2 Konstruktion 600 000 - 800 000 kr
3 El, tele och hiss 800 000 - 1 000 000 kr
4 VVS och energi 2 500 000 - 2 800 000 kr
5 Storkök 800 000 - 1 000 000 kr
6 Brandskydd 1 200 000 - 1 500 000 kr
7 Akustik 400 000 - 600 000 kr
8 Mark inom tomtmark 1 500 000 - 2 000 000 kr
Konstruktion
Del nr: 2
El, tele och hiss
Del nr: 3
VVS och energi
Del nr: 4
Storkök
Del nr: 5
Brandskydd
Del nr: 6
Akustik
Del nr: 7
Mark inom tomtmark
Del nr: 8