56688-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner
Referensnummer: UHN.2019.162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun tillsammans med Värnamo Energi inbjuder till anbudsgivning gällande ramavtal för hyra av arbetsmaskiner och utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 42600000 Verktygsmaskiner, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 43320000 Utrustning för bygg- och anläggningsarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen