566915-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Mårtenslund, Kv Arkivet 5, Lund
Referensnummer: 18/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser ombyggnad och tillbyggnad av äldreboendet Mårtenslund. För vidare information se Administrativa föreskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen