2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av IT-konsulter
Beskrivning: Affärsverket Svenska kraftnät (nedan Svenska kraftnät) förvaltar och utvecklar det svenska transmissionsnätet för elkraft och har systemansvaret för elförsörjningen i landet. Svenska kraftnät är också elberedskapsmyndighet och tillsynsvägledande myndighet i frågor om dammsäkerhet. Myndigheten ansvarar för att kraftsystemet är hållbart, säkert och kostnadseffektivt – idag och i framtiden. Det uppnås på kort sikt genom att övervaka systemet dygnet runt och på lång sikt genom att bygga nya kraftledningar och anpassa systemet för att möta morgondagens elbehov. Svenska kraftnät ska också främja konkurrensen på elmarknaden. När takten på investeringarna ökar ställs det högre krav på effektiva processer samtidigt som det ställs krav på säker, tillgänglig och tillförlitlig IT-infrastruktur. I denna utvecklingsresa finns ett stort behov av att stärka Svenska kraftnäts organisation med IT-konsulter i form av resurskonsulter och uppdragskonsulter. Huvudkontoret finns i Sundbyberg där de flesta medarbetare är placerade. Svenska kraftnät har även kontor i Sundsvall, Göteborg, Västerås, Sollefteå och Luleå. Svenska kraftnät adresserar i denna upphandling behovet av IT-konsulter inom två huvudområden. 1. Utveckling, design och kvalitetssäkring 2. Data och Analys
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117489:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72240000 Systemanalys och programmering, 72210000 Programmering av programpaket, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72226000 Konsulttjänster för leveranskontroll av systemprogram, 72246000 Konsulttjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72266000 Programkonsulttjänster