Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Balning Avfall
Referensnummer: UE-2021-0683-741
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar balning av avfall (i huvudsak hushållsavfall, eventuellt mindre del verksamhetsavfall) i inplastade ”rundbalar”. Beställarens verksamhet är belägen väster om E4:an cirka 15 km norr om Umeå Centrum. Mängden beräknas under normalår ligga mellan 6 000-9 000 ton. Avtalsperioden löper från och med 2022-05-01 till och med 2024-04-30 med option på ytterligare 2+2 år. Balning sker normalt sett under maj månad men det kan komma att bli aktuellt att bala vid andra tillfällen under året, t ex vid oplanerade stopp eller en framflyttad revision.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se beskrivning av upphandling