56710-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kollektivtrafik på väg – Busstrafik 2027
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBusstrafik 2027
BeskrivningUpphandlingen avser kollektivtrafik med buss samt skolskjutsar med buss och mindre fordon i Västernorrlands län. Trafiken ska starta vid tidtabellsskiftet i december 2027. Trafikföretaget ska utföra trafiken och svara för personal, fordon och de lokaler som behövs för att utföra trafiken. Dagens trafik omfattar omkring 12 500 000 produktionskilometer fördelade på flera avtalsområden. Avtalen kommer att omfatta en avtalsperiod om ca 9,5 år.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Medelpad
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90143:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Optioner
Beskrivning av alternativenFör det fall optioner är aktuella kommer dessa anges i Anbudsinbjudan.
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Ådalen
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90143:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3. Örnsköldsvik
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90143:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelA - Skolskjutstrafik Härnösands kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90143:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelB - Skolskjutstrafik Kramfors kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90143:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelC - Skolskjutstrafik Sollefteå kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90143:Lot:6
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelD - Skolskjutstrafik Örnsköldsviks kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90143:Lot:7