Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrd borrning, Arvika/Eda
Referensnummer: Dnr 2023-107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 76300000 Borrtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Styrd borrning för beställare i Arvika och Eda kommun
Omfattning inklusive eventuell option
Upphandlingen avser Arvika kommuns och Eda kommuns löpande behov av styrd borrning vid lednings och kabeldragning.Ramavtalet avser horisontell rördrivning i marktyperna jord/lera/sand respektive grus/sten.Ramavtal önskas för att med relativt kort varsel kunna genomföra borrningar utan krav på specifik upphandling.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45120000 Provborrning och borrning, 45122000 Provborrning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232150 Arbeten för vattenledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen