Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktleveranser
Referensnummer: 2023/019958
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmiljöverket inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud för löpande fruktleveranser till verkets kontor från Luleå i norr till Malmö i söder, enligt kraven i detta upphandlingsdokument. Upphandlingen är uppdelad i två delar: anbudsområde Norra och anbudsområde Södra. Arbetsmiljöverket avser att teckna avtal med en till två leverantörer för uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Norra
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222000 Frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsterna som efterfrågas är löpande leverans av frukt till Arbetsmiljöverkets kontor runt om i Sverige samt möjlighet till beställning av enstaka fruktkorgar vid t ex möten och konferenser. I tjänsten ska ingå frukt enligt kraven i upphandlingsdokumentet för leverans en till två gånger per vecka.
Anbudsområde 2 - Södra
Del nr: 2