567168-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Transport av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och behandling avvattnat slam Ekerö
Referensnummer: 498610
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling består av två moment;
1. Transport av avvattnat slam [TS ca 21-25 %,] från Ekebyhovs reningsverk som övertas från leverantören 1.1.2021:
Och
2. Behandling av slam från Ekebyhovs reningsverk som övertas av leverantören från och med 1.1.2022.
Leverantör övertar transporten vid avtalsstart 1.1.2021 och behandlingen från och med 1.1.2022.
Årstonnage ca 2 500 ton. Slammet är orötat och reningsverket är Revaq-certifierat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2. Behandling av slam från Ekebyhovs reningsverk som övertas av leverantören från och med 2022-01-01.