See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem tekniska konsulter inom samhällsbyggnads området
Beskrivning: Halmstads kommun inbjuder er att inkomma med anbudsansökan avseende Dynamiskt inköpssystem för tekniska konsulter inom samhällsbyggnads området enligt detta förfrågningsunderlag. Syftet med detta dynamiska inköpssystem (DIS) är att tillgodose beställarens behov av tekniska konsulter inom samhällsbyggnads området. Uppdragen kan vara både kortare och längre tidsperioder. Ett dynamiskt inköpssystem innebär att antalet anbudssökanden inte är begränsat och att ansökan om att få vara med kan göras löpande under giltighetstiden. Vad är ett dynamiskt inköpssystem? Ett dynamiskt inköpssystem är en helt elektronisk metod för upphandling som sker i två (2) steg; steg 1 är anbudsansökan och kvalificering, steg 2 är anbudsinbjudan och anbudslämnande på ett specifikt uppdrag. Mer information om DIS hittar ni hos Upphandlingsmyndigheten Vad är ett dynamiskt inköpssystem? | Upphandlingsmyndigheten Teknikområden Det dynamiska inköpssystemet omfattar följande teknikområden: Inventering och bedömning av naturvärdenKlimatanpassning för vatten och markNatur- och vattenvårdsåtgärderRisk- och sårbarhetsutredningarVatten i samhällsplanering Omfattning för respektive teknikområde framgår i dokument Teknikområde: omfattning Konsult kan ansöka om kvalificering till ett eller flera teknikområden. Teknikområdenas omfattning kan komma att revideras under DIS:ets giltighetstid. Information om revidering kommer att publiceras som ett informationsmeddelande via frågor- och svarsfunktionen i upphandlingssystemet. Kvalificering ger inte konsult total exklusivitet inom de kompetensområden som omfattas av teknikområdet. Det innebär att upphandling av tekniska konsulttjänster kan förekomma utanför DIS:et.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Dynamiskt inköpssystem tekniska konsulter inom samhällsbyggnad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116688:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Inventering och bedömning av naturvärden
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116688:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Klimatanpassning för vatten och mark
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116688:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Natur- och vattenvårdsåtgärder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116688:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Risk- och störningsutredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116688:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Vatten i samhällsplanering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116688:Lot:6