2. Förfarande
Förfarande
Titel: Geodataplattform
Beskrivning: Vi har för avsikt att ingå avtal med Sokigo AB gällande leverans av geodataplattform. Detta innefattar köp av licens, installation, utbildning och utveckling. Geodataplattform och utbildning ska tillhandahållas på svenska. Sokigo:s övergripande kommunplattform för geodatahantering är den enda på marknaden som uppfyller kommunens krav. Bakgrund Det är kommunens lagställda skyldighet att tillhandahålla system för att stödja digitala detaljplaner och att digitalisera, visualisera och med digitala verktyg kunna hantera digital information för kommunens grunddata för infrastruktur. Systemet används av tjänstemän, externa entreprenörer med flera och nyttjas av tjänstemän, politiker, företag och medborgare. Systemet integreras med information från myndigheter, kommunens externa bolag, samt övriga verksamhetssystem inom kommunen. Behov Kommunen behöver en heltäckande och enhetlig geodataplattform för en effektiv ajourhållning, förvaltning och utveckling, samt för att kunna följa de lagkrav som finns kring hantering av geodata i samhällsbyggnadsprocessen. Följande geodataområden ska täckas: • Avancerad GIS-programvara med stöd för 3D-visualisering och redigering • Stöd för Kart- och Mäthantering • Digitalisering av detaljplaner • Webbkartor för allmänhet • Appar för fältarbete • Integrationsstöd mot andra programvaror • Optioner för eventuella framtida behov såsom modul för park- och grönyta samt NVDB Utöver detta ställer kommunen krav på att leverantören är certifierad enligt ISO27001 eller likvärdigt, för att försäkra sig om ett systematiskt arbetssätt för cyber- och informationssäkerhet samt dataskydd. Vid frågor gällande den frivilliga förhandsinsynen kontakta denise.lindqvist@stenungsund.se Avtalsspärr löper i 10 dagar från och med 2025-01-27, därefter avser vi att direktupphandla behovet.
Intern identifierare: 2024-1022
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000