567205-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – ITSM-plattform
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelITSM-plattform
BeskrivningKommunen avser upphandlar en komplett ITSM-plattform som SaaS-tjänst för att stödja och effektivisera hanteringen av IT-relaterade tjänster och supportfunktioner. Lösningen ska omfatta centrala ITSM-processer såsom incidenthantering, ärendehantering, kunskapshantering, självbetjäningsportal, automatisering samt stöd för kontaktcenterverksamhet, inklusive integration med telefoni och ärendefördelning. Plattformen behöver vara standardiserad med hög konfigurerbarhet, där kommunen självständigt kan anpassa funktioner utan stora behov av konsultstöd. Lösningen ska levereras som en molnbaserad tjänst med lagring av personuppgifter inom EU/EES och vara fullt förenlig med GDPR samt offentlighets- och sekretesslagen (OSL). Se i övrigt upphandlingsdokumenten för Fas 1, för mer information.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91495:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72500000 Datortjänster
Optioner
Beskrivning av alternativenOptioner redovisas i upphandlingsdokumenten i fas 2. Optionernas totala värde är i underkant mot garanterad ersättning.