567216-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster Mörbylånga och Borgholm
Referensnummer: 2023-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla tekniska konsulttjänster för följande kompetensområden:
Arkitekt – Bygg
Arkitekt- Landskap
Gatu,-Park-, Väg,- Mark-, Konstbyggnads- och Anläggningsprojektering
Fastighet
Byggnadskonstruktion
VVS-teknik
Energi
El,- Tele-, och Datasystem Automation
Projekt-/byggledning
Geoteknik
Miljö/Miljöbyggnad
VA-teknik
Brandskydd
Akustik
Fukt-mätningar/utredningar
Natur/Naturvård/Vattenvård
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmar kommun upphandlar tekniska konsulttjänster åt Mörbylånga kommun, Mörbylånga Bostads AB, Mörbylånga Fastighets AB, Borgholms kommun, Borgholmshem AB, Borgholms Energi AB, Borgholms och Energi Elnät AB.