567218-2022 - ResultatSverige-Linköping: Inkasso
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkassotjänster
Referensnummer: 22/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79940000 Inkasso
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en Leverantör som åtar sig uppdraget att på ett för Beställaren kostnadseffektivt sätt ta ett helhetsansvar för påminnelser och inkassoärenden åt Beställaren. Utöver detta är målet med upphandlingen att minska Beställarens kreditförluster.
Upphandlingen omfattar påminnelse- och inkassohanteringstjänster. Tjänster som omfattas är
indrivning av förfallna kundfordringar inklusive handläggning så som bedömning och klassificering av gäldenärens betalningsförmåga
åtgärder
utskick
depositionshantering
kontakter med gäldenären och Beställaren
ärenderapportering
betalningsregistrering
skuldsanering och konkursbevakning
återrapportering
Historisk omsättning för detta avtal är cirka 1 300 000 SEK per år. Takvolymen för denna upphandling under hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 14 000 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inkassotjänster för Tekniska verken-koncernen. Historiskt avtalsvärde per år är cirka 1 300 000 SEK.
Bakgrund
Beställaren med ingående bolag är verksamma inom elnät och elhandel, avfall, biogas, vatten och avlopp, fjärrvärme, fjärrkyla, bredband samt bostadsuthyrning. Årligen skickas cirka 27000 påminnelser samt 19000 inkassokrav från Beställaren.
Syfte & Mål
Ett långsiktigt mål med detta avtal är att Leverantören ska fungera som en samarbetspartner till Beställaren vilket bland annat innebär att Leverantören kommer med nya idéer och ger Beställaren tillgång till moderna digitala lösningar.
Omfattning
Upphandlingen omfattar påminnelse- och inkassohanteringstjänster till Beställaren samt avropsberättigade parter. Tjänster som omfattas av upphandlingen är
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantör som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.