567223-2018 - ResultatSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation KV Hall, Södertälje
Referensnummer: SPF2018-020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45216110 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten
II.1.4.
Kort beskrivning
Utgångspunkten för projektet är att på befintlig mark innanför skalskydd genom nybyggnation, i första hand, ersätta befintlig byggnad (A-huset). Uppdraget omfattar rivning av A-huset och nybyggnation av en byggnad om ca 6 500 kvm (BTA) innehållande ca 120 platser, samt ca 5 000 kvm anläggning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45216113 Byggnation av fängelse, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen