567244-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Flygtransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flight Crew Supplier
Referensnummer: KSA 2-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
A procurement of flight crew. The scope of the procurement is to procure the service. The Service consists of providing, recruiting and employing or contracting of flight crew members to the contract owner’s air ambulance operations.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60444000 Drift av flygplan, 60444100 Tjänster tillhandahållna av piloter, 60445000 Flygtjänster, 79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
A procurement of flight crew. The scope of the procurement is to procure the service. The service consists of providing, recruiting and employing or contracting of flight crew members to the contract owner’s air ambulance operations.