56726-2021 - ResultatSverige-Solna: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Ramavtal för installation samt service och underhåll av teletekniska säkerhetssystem samt telekommunikationssystem
Referensnummer: UH-2020-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall har ett löpande behov av nyinstallation, utökningar, uppgraderingar samt support och underhåll på lokala anläggningar samt centralt installerade säkerhetsplattformar inom området Tekniska bevakningssystem.
Upphandlingen är uppdelad i tre ramavtalsområden;
A - Installation av teletekniska säkerhetssystem samt telekommunikationssystem, B - Service och underhåll av teletekniska säkerhetssystem samt telekommunikationssystem, C - Service och underhåll av centralt installerade säkerhetsplattformar. För ramavtalsområde A & B är upphandingen även indelad i regioner enligt nedan;
Norr, Mitt, Öst & Väst. Ramavtalsområde C är rikstäckande och en förutsättning för att ansöka om att delta inom ramavtalsområde C är att ansökan också omfattar ramavtalsområde B i någon av regionerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norr, Mitt, Öst & Väst. Ramavtalsområde C är rikstäckande och en förutsättning för att ansöka om att delta inom ramavtalsområde C är att ansökan också omfattar ramavtalsområde B i någon av regionerna.
Den totala volymen över åtta år beräknas till 350 MSEK