567262-2022 - ResultatSverige-Umeå: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städservice
Referensnummer: UE-2022-0061-261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Energi AB genomför en upphandling enligt förhandlat förfarande (LUF 2016:1146) avseende Städservice. Detta är steg 1 av 2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser städtjänsterna: daglig regelmässig städning, storstädning, avropsstädning, byggstädning och fönsterputsning i Umeå Energis lokaler.
Uppdraget omfattar lokalvård. Om byte av lokaler för Köparen skulle bli aktuellt under avtalsperioden så har parterna rätt att omförhandla avtalet.
Den totala golvytan som ingår i entreprenaden beräknas uppgå till ca 15 700 kvm exklusive avropsstädning. Golvytorna består huvudsakligen av plast, linoleum, klinkers samt mattor med mera.