567384-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Färjetransport – Skärgårdstrafik Luleå kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkärgårdstrafik Luleå kommun
BeskrivningLuleå kommun bedriver turbåtstrafik och pendlartrafik till öar i Luleå skärgård. Var med och bidrag till tillgängligheten till öarna i Luleå skärgård. Nu genomför Luleå kommuns inköp på uppdrag av kultur- och fritidsförvaltningen en upphandling avseende kontrakt på yttre och inre skärgårdstrafik.
Intern identifierareKLF 2024/777
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60610000 Färjetransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTurbåtstrafik
BeskrivningTurbåtstrafik
Intern identifierareTurbåtstrafik
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPendlartrafik
BeskrivningPendlartrafik
Intern identifierarePendlartrafik