Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal service och installation samt lagerhållning av vitvaror
Referensnummer: 19/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
MKB har för avsikt att knyta ramavtal med en leverantör för service och installation samt lagerhållning av vitvaror. Utöver tillkommer två leverantörer som antas som extra resurser. Som extra resurs kommer det inga löpande avrop. Som extra resurs står man först i kö att få frågan om att ersätta övriga ramavtalsleverantörer om; någon väljer att säga upp sitt avtal under avtalsperioden, beställaren häver ett avtal med någon ramavtalsleverantörer eller någon annan oförutsägbar händelse inträffar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 51540000 Installation av maskiner och utrustning för speciella ändamål, 51543400 Installation av tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen