56740-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skövde: Petroleum och destillat
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fartygsdrivmedel
Referensnummer: FM2019-27671
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09130000 Petroleum och destillat
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten avser att teckna avtal med upp till två leverantörer för köp och leveranser av fartygsdrivmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen