2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transformatorstation 40/10 kV Strutsen
Beskrivning: Luleå Energi Elnät AB avser under 2026-2028 bygga ny station som utförs med 2st transformatorer/oljegropar inomhus, 40 kV gasisolerat ställverk (GIS) samt 10 kV ställverk, hjälpkraft och kontrollanläggning. Två nya krafttransformatorer levereras i separat entreprenad av beställaren. Mer information framgår av inbjudan.
Intern identifierare: 25/45
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45315100 Eltekniska installationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000