567497-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikområde Bygg
Referensnummer: TN 2021/462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland kommer under de närmaste åren vara i behov av hjälp vid reparationer, om- och nybyggnad av anläggningar och fastigheter mm.
Målsättningen med denna upphandling är att teckna ramavtal med entreprenörer inom teknikområde BYGG för att underlätta möjligheten till avrop.
Ramavtal skrivs på två år med möjlighet till två årsvisa förlängningar.
Ramavtal tecknas med fem rangordnade entreprenörer inom teknikområdet om tillräckligt antal anbud erhålls.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen