567531-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renhållning vid Återvinningsstationer
Referensnummer: KK23/447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun upphandlar en entreprenör inom området fastighetstjänster för renhållning och underhåll inom återvinningsstationer (ÅVS) i Nyköpings kommun. I kommunen finns i dagsläget 31 återvinningsstationer som omfattas av upphandlingen med behållare för återvinningsbara förpackningar och batterier, dessa kategoriseras som pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, returpapper, batterier, färgat glas och ofärgat glas. De fastighetstjänsterna som omfattas av upphandlingen består av renhållning, omhändertagande av avfall (ink. farligt avfall) som inte får plats i- eller tillhör någon av de materialslag behållarutbudet utgör, utjämning av material i behållare med ambition att uppnå så god fyllnadsgrad som möjligt, status kontroll av anläggningarna och dess inventarier, rapportering, snöröjning med tillhörande halkbekämpning.
Tilldelad entreprenör är således både berättigad och skyldig att företa utförandet av fastighetstjänsterna från samtliga återvinningsstationer  inom kommunen i enlighet med vad som avtalas parterna emellan.
För detaljerad beskrivning av omfattningen hänvisas till förfrågningsunderlaget i dess helhet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokumenten.