56754-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reklam och marknadsföring – Kommunikationstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikationstjänster
BeskrivningSocialstyrelsen söker nu en leverantör som ska fungera som en fullservicebyrå som, i tätt samarbete med myndighetens kommunikationsavdelning, ska skapa kommunikation som bidrar till ökat förtroende. Vi uppnår ett ökat förtroende genom att: - sätta Socialstyrelsens frågor i ett omvärldsperspektiv - kommunicera samordnat så att våra frågor får ett sammanhang - skapa kommunikation med våra målgrupper i fokus. Vår kommunikation ska signalera saklighet, trovärdighet och handlingskraft men också drivas av kunskap och öppenhet. Den ska vara relevant och modig och vi ska använda digitaliseringens möjligheter. Socialstyrelsens kommunikation ska dessutom vara tillgänglig för så många som möjligt, oavsett funktionsförmåga. Vi behöver komplettera och förstärka vår kommunikation med extern kompetens, kreativitet, inspiration och insikter utifrån omvärlden och våra målgrupper. Socialstyrelsen söker en byrå som vill vara aktiv och delaktig i utvecklingen av myndighetens samordnade kommunikation. Dessutom värdesätter vi ett genuint intresse för de frågor och områden som Socialstyrelsen verkar inom. I våra uppdrag vill vi ha ett nära samarbete från start till leverans där vi arbetar i team tillsammans. Vi ska vara lyhörda för varandras kompetenser och hjälpas åt att se utvecklingsmöjligheter för att nå mål och effekter. Socialstyrelsen har ett fortlöpande behov av konsulttjänster och kompetens inom kommunikation. För att täcka behovet har myndigheten därför beslutat att gå ut med denna upphandling som syftar till att i konkurrens söka en lämplig leverantör att teckna ramavtal med. Socialstyrelsen söker en leverantör som är fullservicebyrå, det vill säga en leverantör som tar ett helhetsansvar och levererar kommunikationstjänster på strategisk, kreativ och taktisk nivå. Det kan handla om medverkan i en hel process från att diskutera komplexa sammanhang via strategisk rådgivning och idéarbete till omfattande slutleveranser.
Intern identifierare2.7-2896/2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000