567543-2021 - ResultatSverige-Laholm: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - Byggarbeten
Referensnummer: LH 21/03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Hantverkstjänster - Bygg avser små, medelstora och stora byggarbeten, exempelvis reparationer, renoveringar och även om-, till- och nybyggnation i form av utförande-/totalentreprenader. I vissa fall krävs planering och arbetsledning. Entreprenören förväntas även kunna genomföra erforderliga projekteringar inom ramen för beställda arbeten. Avtalet kommer även att innefatta årliga kontroller och återkommande service.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen