567555-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kalmar: Certifieringstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Recertifiering och uppföljningsrevision
Referensnummer: 2019-59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79132000 Certifieringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Qvalify AB avseende recertifiering och uppföljningsrevision för kvalitetscertifiering enligt ISO 9001 samt Miljöcertifiering enligt ISO 14001.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Recertifiering och uppföljningsrevision för kvalitetscertifiering enligt ISO 9001 samt Miljöcertifiering enligt ISO 14001.