567639-2024 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster för upphandling – Upphandlingskonsulter
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandlingskonsulter
BeskrivningDigg har behov av ett ramavtal för upphandlingskonsulter för att hantera tillfälliga arbetstoppar eller vid en ordinarie upphandlares frånvaro. I huvudsak kommer upphandlingskonsulterna att nyttjas för avrop/upphandling av konsulttjänster och generella tjänster som behövs för Diggs verksamhet. Det kan innebära upphandlingar, direktupphandling eller avrop från Diggs egna ramavtal samt Kammarkollegiets statliga ramavtal utifrån verksamhetens behov. Beställningar kan omfatta hela eller delar av upphandlingsuppdrag. Även uppdrag som mentor åt Diggs egna upphandlare kan förekomma. Digg upphandlar till största del konsulttjänster till de olika regeringsuppdrag och löpande uppdrag som Digg har ansvar för.
Föregående meddelande3669-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79418000 Konsulttjänster för upphandling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88120:Lot:1