567655-2022 - PlaneringSverige-Göteborg: Rivning och förberedande anläggningsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Förskolor Tellusgatan och Persiljegatan
Referensnummer: N230-1635/20, N230-1185/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Request for Information (RFI) inför upphandling av entreprenadarbete för Tellusgatan och Persiljegatan.
Observera att detta inte är någon upphandling i det här läget, utan enbart önskemål om information inför framtagning av förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Observera, detta är ingen upphandling utan en RFI där vi efterfrågar information inför framtagning av förfrågningsunderlag i projekt som rör Tellusgatan och Persiljegatan.