Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gatu- och vägbelysning
Referensnummer: KS 2023/152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hammarö och Kils kommuner upphandlare drift och underhåll av gatu- och vägbelysning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50232100 Underhåll av gatubelysning, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet är 4+2+2 år