567687-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av livsmedel (grossist) till Vellinge kommun
Referensnummer: Un 2018/609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för löpande leverans av livsmedel till Vellinge kommun.
Upphandlingen omfattar samtliga under perioden aktuella leveransställen och samtliga produktgrupper som kommunen har behov av. Produkterna inom avtalet kommer att avropas av beställaren efter behov. Kommunens samtliga förvaltningar äger rätt att avropa från avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen