567747-2023 - ÄndringSverige-Malmö: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ombyggnad av hela gaturummet inom tättbebyggt område och innebär arbeten med vägkonstruktion, VA-ledningar, busshållplatser, planteringar, el och belysningsarbeten.
Projektet är beläget i Malmö stad och omfattar Regementsgatan, mellan Fersens väg och Mariedalsvägen, inklusive båda korsningarna, samt en sträcka på Mariedalsvägen mellan Erikstorpsgatan och Fågelbacksgatan.