567749-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Jordbrukstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering och packning av planteringsjord 2023
Referensnummer: 23/0358
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77100000 Jordbrukstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska ta emot kompostjord som ska blandas till planteringsjord. Blandningen ska packas i plastsäckar som läggs på pall.
Pallarna ska transporteras till NSR:s anläggningar i nordvästra Skåne.
Upphandlingsföremål
Anbudsgivaren ska ta emot kompostjord som ska blandas till planteringsjord som ska packas i plastsäckar som läggs på pall. De fyllda pallarna ska transporteras till NSR:s återvinningscentraler i nordvästra Skåne.
NSR tillverkar årligen ca 20-25000 ton färdig kompostjord. Av denna används ca 225 ton som grund för planteringsjord. Den angivna volymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) anbudsgivare som åtar sig uppdraget att leverera hela den verkliga volymen till Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212400 Jord, 14212410 Matjord, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen