567837-2020 - ÄndringSverige-Tranås: Hemkörning av varor
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagligvaror inom hemtjänsten (bistånd)
Referensnummer: IN422993
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312200 Hemkörning av varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder härmed på uppdrag av hemtjänsten att lämna anbud till inköp av dagligvaror med beviljad bistånd. I dagsläget är det ca 120st kunder som är beviljade inköpsservice via bistånd. Hemkörningen sköts internt i kommunen då det är biståndsbeslut. Den fysiska butiken ska därav vara placerad inom Tranås kommuns tätort.