Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotningstjänster i Stockholms Stad
Referensnummer: 309-155/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1147) om offentlig upphandling (LUK) som en tjänstekoncession. Upphandlingen omfattar sotningstjänster i Stockholms stad uppdelad i sex (6) sotningsdistrikt som vardera utgör ett eget anbudsområde. Med sotningstjänster menas tjänster avseende rengöring (sotning) och brandskyddskontroll av objekt som omfattas av lagen (2003:773) om skydd mot olyckor (LSO).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Observera dock att anbudsgivare kan maximalt tilldelas två (2) anbudsområden (sotningsdistrikt) om inte brist på konkurrens föranleder annat. I de fall en anbudsgivare tilldelas mer än ett anbudsområde ska de angivna totala resurserna vara tillräckliga för tilldelade anbudsområden.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar sotningstjänster på anbudsområdet (sotningsdistriktet) enligt koncessionsdokumenten.
Del nr: Anbudsområde 2
Del nr: Anbudsområde 3
Del nr: Anbudsområde 4
Del nr: Anbudsområde 5
Del nr: Anbudsområde 6