Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal drivmedel metanol till fartyg
Referensnummer: 21-02781
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24322210 Metanol
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud i upphandling för eventuellt erhållande av ramavtal avseende leveranser av fossil metanol och/eller Biometanol som drivmedel till SjöVs lotsbåt Pilot 120 SE.
Leverans kommer att ske från Leverantörens tankbil till SjöVs metanolcistern (10 m3) belägen i Oxelösund. För definitioner se Avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen