568007-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ- och rengöringsprodukter
Referensnummer: KS 2018/5870 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillgodose myndigheternas behov av städ- och rengöringsprodukter.
Affärsverken har separat avtal gällande tvätt och hyra av moppar. Detta omfattas inte av denna upphandling.
Upphandlingen avser inte kemisk-tekniska produkter med tillhörande separat doseringsutrustning som ingår i separat avtal gällande maskindiskmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 33700000 Hygienartiklar, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39224320 Tvättsvampar, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se kort beskrivning ovan